ÚTOK NA ŠTÁTNU EXISTENCIU 
TEXT: EXTRA PLUS FOTO: EXTRA PLUS/JANA BIROŠOVÁ

Predseda PSN Roman Stopka: História dáva bohaté a príliš bolestivé skúsenosti, kam sa možno touto cestou dopracovať 

Poslanci za SaS Ondrej Dostál, Zuzana Zimenová a Renáta Kaščáková navrhujú vypustiť zo zákona o štátnom jazyku ustanovenie, podľa ktorého má štátny jazyk prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na území SR. Komu táto zmena podľa vás prospeje?


Roman Stopka
predseda Práce slovenského národa (PSN)

Nikomu. Je to následok zahraničnej i vnútornej politiky Smeru a testovanie poslancov, či rozumejú politike. Aj poslanci v opozícii by si mali uvedomiť, že byť v NR SR, to nie je zábava škriepnikov, ale zodpovednosť. Návrh smeruje na prípravu aktivít oveľa horších. Je na zamyslenie voličov, ktorí volili tento podivne sa prejavujúci živel, stavajúci stranícku popularitu nad štátnu existenciu. Keďže zrejme nie sú až takí hlúpi, ako by sa na prvý pohľad zdalo, buď sú zaplatení, alebo chcú na seba pritiahnuť pozornosť a nepostrehli, kam tlačia svet. História dáva bohaté a príliš bolestivé skúsenosti, kam sa možno touto cestou dopracovať. Zrejme je NR SR politická materská škola; poslanci či celé politické strany dodnes nechápu ani okolnosti, nieto závery, ktoré podnietili veľmoci k Trianonskej zmluve.


Ľuboš Blaha
poslanec NR SR (Smer-SD)

SaS útočí na slovenský jazyk už dlhodobo. Podľa ich neoliberálnej ideológie je štátny jazyk samo osebe niečo zvrátené, pretože všetci sme vlastne len liberálni individualisti, ktorí máme hovoriť po anglicky a stať sa 51. štátom USA. Slovenčinu treba zrušiť, Slovensko takisto a Slováci majú otročiť v západných korporáciách. A ak náhodou chránite národný jazyk a kultúru, tak ste vlastne fašista či komunista. Pretože každý, kto hovorí o niečom kolektívnom, o nejakých tradíciách, komunitách, jazyku a jeho ochrane – je vlastne nepriateľ liberalizmu. Slovensko je pre nich prežitok – nesmie sa hovoriť o národe, dejinách či jazyku. Jediné, čo existuje, je trh, biznis, konzum a Amerika. Hrôza! Takýto návrh je škandalózny! A navyše protiústavný. Ale len nech slniečka ľuďom ukazujú, čo sú zač. Toto tu reálne hrozí, ak by tu vládli strany ako SaS či PS/Spolu. Oni zlikvidujú Slovensko. Štúr sa musí v hrobe obracať.


Milan Uhrík
poslanec NR SR, podpredseda ĽS Naše Slovensko
Poslanci z klubu SaS sú známi podporovatelia všetkého protislovenského. Vždy bojujú za všetkých ostatných, len nie za radových Slovákov. Často pri tom používajú obľúbenú taktiku liberálov – hru na city, solidaritu a toleranciu. Ani tento ich návrh zákona nie je žiadnou výnimkou. Ak by tento ich zákon bol schválený, znamenal by ďalšie oslabenie slovenského jazyka a posilnenie iných jazykov. A presne o to im ide. Všade vo svete je pritom úplne štandardné, že štátny jazyk, resp. v niektorých prípadoch viaceré štátne jazyky majú exkluzívne postavenie v štáte a v úradnom styku. Inak by v štáte vznikla anarchia a neporiadok. Jednotlivé komunity by sa začali hádať o to, aký jazyk majú používať a množili by sa nedorozumenia a zbytočné konflikty. Ale možno práve o to liberálom zo SaS ide...


Sergej Kozlík
podpredseda Národnej koalície (NK)

Zákony o štátnych jazykoch sú bežnou normou uplatňovanou nielen v štátoch EÚ, ale v celosvetovom meradle. Norma uplatňovaná na Slovensku je pritom výrazne „mäkšia“ z hľadiska prísnosti pravidiel a postihov za porušenie jazykového zákona, v porovnaní napr. s Francúzskom, Anglickom či severskými a pobaltskými krajinami. Takže niet čo riešiť. Spomínaní poslanci zastupujúci potápajúcu sa politickú stranu populisticky hrajú na city najmä maďarskej menšiny, ktorej voličské hlasy by radi videli vo svojom košiari. Za tieto hlasy by predali hoci aj slovenskú štátnosť. Je to priehľadné a tupé.


Jaroslav Paška
podpredseda SNS, poslanec NR SR

Nemyslím si, že by sa dnes v slovenskom parlamente našlo dostatok poslancov na to, aby tento zlomyseľný pokus oslabiť prirodzenú komunikačnú a integračnú úlohu štátneho jazyka zmenil zaužívané a v súčasnosti aj legislatívne zakotvené pravidlá používania jazykov v Slovenskej republike. Neprináša totiž nijaké pozitíva. Naopak, navrhovanými ustanoveniami navádza k jazykovej atomizácii spoločnosti, uzatváraniu sa a separovaniu etnických komunít, vzájomnému odcudzovaniu sa, čoho dôsledkom sú spravidla národnostné trenice, oslabovanie a dezintegrácia štátu. Predkladatelia svoj návrh navyše opierajú o falošné tvrdenie, že zákon o štátnom jazyku neodôvodnene zasahuje „do práva na slobodné šírenie informácií“, keď upravuje, ktoré údaje a informácie je potrebné používať, evidovať a uvádzať v štátnom jazyku. Toto tvrdenie je však čistá lož, pretože v súčasnosti platný zákon nijako neobmedzuje slobodu šírenia informácií. Upravuje len, v akom jazyku je potrebné, kvôli všeobecnej zrozumiteľnosti, uvedenú informáciu v oficiálnom styku použiť. Preto takáto iniciatíva poslancov SaS môže podľa môjho názoru potešiť a prospieť iba tým, ktorým Slovensko na mape Európy a sveta ako pokojný, stabilný, slobodný, suverénny a demokratický štát silne prekáža a bytostne sa s jeho vznikom a úspešnou existenciou nevedia, či nechcú zmieriť. Výbušná atmosféra v spoločnosti, vážne spory a konflikty by však mohli (podľa známeho príslovia „Rozdeľuj a panuj!“) rovnako prospieť aj tým, ktorí majú so Slovenskom svoje vlastné mocenské a politické ciele a pri súčasnej politickej konštelácii sa im ich nedarí úspešne napĺňať.

Článok pôvodne vyšiel na 
 www.extraplus.sk

 


Múdri nech nás učia!
Svätí nech sa za nás modlia!
Prezieraví nech nás vedú!

Sv. Bernard
Keď príde Tvojho pokušenia chvíľa, že by si mohol priehrštiami brať, i keby tma Ti každú stopu skryla, Ty musíš brat môj, čisté ruky mať!

Mária Rázusová-Martáková
„Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sťa kravičku a on ticho stojí! Ľudia idú ako ovce, kam ich baran vedie a ku stolu chodia vtedy, keď je po obede. Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu a keď majú raz ruky voľné, sami si ich zviažu. Či to tak má byť naveky? Niet Slovákom rady? Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády!“

Jonáš Záborský